Pazartesi, Kasım 29, 2021
Ana SayfaBina GüçlendirmeBina Güçlendirme Maliyeti Nedir?

Bina Güçlendirme Maliyeti Nedir?

Binanın güçlendirilmesi için gereken maliyet ve birim fiyatları güçlendirme hizmeti almak isteyen bina sakinlerinin en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Söz konusu bu maliyet için peki net bir rakam söylenebilir mi? Bu konuda net maliyetin söylenmesi imkansız ama yaklaşık mertebesel fiyat bilgi amaçlı söylenebilir. Güçlendirme maliyeti aslında iki kısıma ayrılmakta.

Birincisi, bina güçlendirme projelendirme maliyeti. Bu maliyet güçlendirme uygulama maliyetine göre daha düşük çıkmaktadır. Örneğin 5 katlı 250 m2 oturumlu bir binanın güçlendirme projesi maliyeti yaklaşık 10000,00 TL ile 15,000,00 TL aralığında değişmektedir. İkincisi, bina güçlendirme uygulama malzeme+işçilik maliyetidir.

Hızlı bilgi almak için bizi arayın:  (541) 733 09 30

Bu maliyet projedeki belirlenmiş güçlendirme yöntemine ve metrajına göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca mevcut binanın deprem performansı ne kadar yüksek çıkar ise güçlendirme uygulama maliyeti de o derece azalacaktır.

Projelendirmeye göre uygulamaya daire başı veya metrelare başı fiyat tahmini çıkarmak çok daha zor ve yanıltıcı olabilir. Bilgi amaçlı olması açısından 5 katlı 250 m2 oturumlu ve her katta 2’şer daire olan bir bina için daire başına 40,000 TL ile 60,000 TL aralığında yaklaşık maliyet çıkabilir.

Bu güçlendirme maliyeti sadece bilgi amaçlı olup her bina için değişkenlik gösterecektir. Bina sakinlerinin maliyet odaklı değil daha çok güvenlik açısından karar almaları ve çözüm yolu aramaları çok önemlidir.

Olası depremin çok yakın olduğu biz uzmanların ortak görüşü olduğundan harcanacak bu maliyet en az yeme, içme ihtiyacı kadar hayatidir. Ayrıca son günlerde banka kredisi oranlarının düşmesiyle beraber bina güçlendirme maliyetleri daha rahat ödeme koşullarıyla gerçekleştirilebilme imkanı bulmuştur.

Bina Güçlendirme Fiyatlarını Düşüren Unsurlar

Güçlendirilmesi gerektiği tespit edilen yapılar için işe karar verilip başlama sürecini belirleyen en önemli faktörlerin başında bina güçlendirme maliyeti gelmektedir.
Bu durumda ki her bina sahibi henüz karar aşamasında, güçlendirme projesi yapılmadan tek bir birim fiyat veya daire başı fiyat arayışı içerisinde olmaktadır.
Bina güçlendirme işleriyle ilgili piyasada teknik olmayan ve güçlendirme işine sadece ticari amaçla bakan şahıslar, firmalar bolca bulunmaktadır.

Bu kişiler mühendislik ilkelerine aykırı şekilde henüz güçlendirme projesi çizilmemiş bir yapı için maliyet çıkarmakta veya proje olmadan da gayri resmi güya bina güçlendirme işini yapmaktadırlar.

Özellikle eski binaların yöneticileri ve sahipleriyle iletişime geçen , üstün körü binayı inceleyerek ve buna göre de hiçbir proje çizmeden karbon liflerle (FRP) sararak binayı güçlendireceklerini iddia eden kişilere son zamanlar çok karşılaşılmaktadır.

Bina içinde hiç tamirat çıkmadan yapılacak bu uygulama bina sakinlerinin hoşuna gitmekte. Ancak yapılan uygulama ne kadar işe yaradığı, binanın hiçbir şey yapılmadan deprem karşısında ayakta kalıp kalamayacağı kadar muamma.

Dolayısıyla bina sahipleri hesapsız ve işe yarayıp yaramadığı belli olmayan bir yönteme para harcayarak güvenlikleri tehlike altında binalarında yaşamaya devam etmektedirler.

Bina sahipleri öncelikle maliyet faktörünü değerlendirmeden önce deprem konusunda uzman firmalarla anlaşarak bu süreci yürütmelidirler.

Güçlendirme uygulamasının maliyeti peki nasıl düşürülür sorusu bina sakinlerinin en çok merak ettiği bir soru.

İşin teknik içeriğik detayına çok fazla girmeden herkesin anlayacağı şekilde söylemeye çalışırsak bu olay iki aşamada gerçekleşiyor.

En önemli birinci aşama binanın durumuna göre optimize edilmiş güçlendirme projesinin hazırlık süreci. Bu aşama ülkemizde genellikle göz ardı edilen ve maliyetleri belirleyen en büyük faktörlerin başında gelmektedir.

Güçlendirme projesini hazırlayan mühendisler genelde işi almak için fiyatını ucuz tutmakta. Bu tutuma göre de işin içine çok girmeden binanın güvenliğini kurtardığı şekilde hızlı hareket ederek projeyi müşterilerine teslim etmektedirler.

Oysa ki mühendislik ilkelerinden biri olan güvenliği sağlamakta ama ikinci ilke olan ekonomikliği sağlayamamaktadırlar. Ekonomik olması için yapılması gereken güçlendirme modellerini ve uygulanacak elemanları defalarca analiz ederek efektif çözümü bulmak.

Bunun yapılabilmesi için birinci şart, proje başında uzun süre uğraşarak emek sarf etmek ve binanın mevcut durum değerlerini doğru tespit etmek.

İkinci önemli şart, güçlendirme yapılacak alanları uygulama esnasında en az tadilat çıkaracak yerlerden seçmek.

Üçüncü şart, uygulama yapacak ekip bina içinde en az hasar verecek şekilde çalışan tecrübeli, ne yaptığını bilen çalışanlardan oluşması.

Tüm bu maddelere gerekli özeni gösterildiği takdirde bina sakinleri en ekonomik ve güvenli bina güçlendirme maliyetine sahip olacaklardır.

Bina Güçlendirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1- En önemlisi, binanızın deprem performansı kararını almasını istediğiniz kişilerin öncelikle deprem mühendisliği alanında uzman (en az lisans üstü eğitim) olması ve kesinlikle inşaat mühendisliği diplomasına sahip olması gerektiğini unutmamalısınız.
2- Binanın güçlendirme projelendirilmesini yapan firmanın tecrübesi, bilgi birikimi ve işe hassasiyeti uygulamada çıkacak maliyeti minimize edeceğinden yetkin ve kurumsal firmalara bu projelerin hazırlatılması çok önemlidir. Bir başka deyişle, binanın güçlendirme projesinin uygulanmasının maliyeti proje maliyetinin çok çok üzerinde çıkmaktadır. Ancak, işin başlangıç aşaması güçlendirme projesinin hazırlanmasıyla olduğu için bina malikleri ucuz proje maliyeti yakalamaya çalışmakta ve böylelikle işini titizlikle yapan toplam meydana gelecek maliyeti minimize etmeye çalışan uzmanlarla çalışmaktansa ucuz teklif veren firma ve hatta ekipleri tercih etmektedir. Sonuç olarak, ucuza mal ettiğinizi düşündüğünüz proje hazırlama maliyeti uygulamada size katlanmış şekilde olumsuz olarak yansıma ihtimali çok yüksek.
3- Güçlendirme projesi hazırlandıktan uygulamayı yapacak olan firma veya ekiplerin sadece bu alanda çalışmış ve işin püf noktalarını bilecek tecrübeye sahip olması çok önemlidir. Yoksa yapılacak tüm işler boşa harcanan para ve güvenli olmayan bir yapıda bina sakinlerinin hayati riskinin devam etmesine neden olacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar

Call Now ButtonHemen Arayın