Pazartesi, Kasım 29, 2021
Ana SayfaBina GüçlendirmeYeni Yasa İle İmar Affı Çıkan Binalara Güçlendirme İzni

Yeni Yasa İle İmar Affı Çıkan Binalara Güçlendirme İzni

Eski yapı stok miktarının yoğun olduğu ülkemizde yakın zamanda sismik hareketlerde büyük bir artış olmuş ve tehlike artık kapıya dayanmıştır.

Yakın zamanda olma ihtimali artan büyük depremler, statik projesi olmayan, mühendis kontrolünde yapılmamış ve eski deprem yönetmeliğine tabi yapılarda yıkımlar yaşatacağı yadsınamaz bir gerçek.

Özellikle imar affından yararlanmış, kaçak katlara sahip, hiçbir tasarım hesabı olmayan binalar deprem riskinin en fazla olduğu ve acilen yenilenmesi veya güçlendirilmesi şart olan binalardır.

Bu durumdaki binalar için 16 Ocak 2020 de meclis komisyonunda kabul edilen yasa tasarısıyla güçlendirmenin önü açılmıştır.

Daire başına verilecek makul ücretlerle yapı kayıt belgesi alan binaların güçlendirilebilecek ve içinde yaşayan vatandaşlarımızın can güvenliği sağlanacaktır.

Tüm bu güçlendirme işleri yapılma sürecinde binanın imarına aykırı ekleme veya değişiklikler yapılması resmi kurumlarca izin verilmemektedir.

Ayrıca güçlendirme ruhsatı alınma aşamasında hiçbir harç ve benzeri ücreti belediyeler talep etmeyecektir.

Yapı kayıt belgesi alan daire sahipleri binalarının güçlendirmesi için takip etmesi gereken aşamalar şunlar:

Binanın deprem risk tespitinin lisanslı kuruluşlarca yapılması ve raporun Çevre Şehircilik Bakanlığından alınması.

Güçlendirilme gereken binadan alınan karot numune, zemin etüd, donatı okuma, temel çukuru açılarak temel yapısının tespiti, kolonların sıyrılması neticesinde yetkili laboratuvardan test sonuçların alınması.

Tüm bu veriler kullanılarak binanın bilgisayarda modellenmesi, deprem güvenliğini sağlayacak şekilde analiz ve tasarımı yapılarak projelendirme süreci tamamlanması.

Proje aşamasından sonra belediyeye proje ve rapor sunulur ve onay alma süreci tamamlanır.

Proje onayından sonra, belediye tarafından atanacak yapı denetim firması kontrolünde bina güçlendirme uygulaması teknik şartnamelere ve projeye yapılır.

Enoc Yapı Danışmanlık olarak Kağıthane İlçesinde bina deprem performans raporu, güçlendirme projesi ve uygulama hizmetleri vermekteyiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar

Call Now ButtonHemen Arayın