Pazartesi, Kasım 29, 2021
Ana SayfaBina GüçlendirmeKarbon Fiber Bina Güçlendirme (CFRP-GFRP)

Karbon Fiber Bina Güçlendirme (CFRP-GFRP)

FRPs (Fiber Reinforced Polymers) fiberle (liflerle) güçlendirilmiş polimer reçine yani bir kompozit malzemedir.

Güçlendirmede kullanılan lifler karbon, cam, aramid ya da bazalt gibi malzemeler olabilir ve fiber malzemenin ismi ile birlikte kullanılır.

Güçlendirme uygulamalarında sıklıkla kullanılan karbon lifle güçlendirilmiş polimerlerdir (CFRP) ayrıca cam (mineral) lifleri ile güçlendirilmiş polimerlerde(GFRP) kullanılabilir.

Bir yapının taşıyıcı sisteminin iyileştirilmesi (retrofitting) yapının taşıyıcı elemanlarının güçlendirilmesi (strengthening) ile ya da sisteme yeni taşıyıcı sistem elemanları ekleme ile (addition method) yapılabilir.

Yapıda neden taşıyıcı sistemin iyileştirilmesine (güçlendirmeye) ihtiyaç duyulur ?

* Tasarım yüklerinden daha yüksek yüklere maruz kalacağında ( kat ekleme, amacı dışında kullanma gibi)

* Zamanla oluşan bozulmalar (deteriotaion) sonucundaki dayanım kaybını gidermek amacıyla ( kolonların hasar alması, ileri düzeydeki paslanmadan kaynaklı kusurlar gibi)

* Tasarım ya da inşaat aşamalarındaki hataları düzeltmek amacıyla ( çok eski yönetmeliklere göre yapıların güncel bilgilere göre güçlendirilemesi gibi) * Sünekliliği artırmak gibi (deprem gibi hasar verebilen aşırı zorlamalar altında hasar seviyesini azaltmak gibi)

FRP ile güçlendirme dışında klasik inşaat malzemeleri (demir, beton gibi) ile yapılan güçlendirme metotları vardır. Bunlar yıllarca kullanılmış etkili metotlardır.

Çelik Mantolama (Steel Jacketing), Beton Mantolama (Concrete Jacketing), Dıştan Çelik Plaka Yapıştırma ( Externally Bonded Steel Plate), Ard-germe bu metotlardan başlıcalarıdır. FRP ile güçlendirme klasik metotlara ek olarak uygulanabilen çok değerli bir yöntemdir.

Karbon Fiber komposit kumaş malzemesi hafif, korozyona uğramayan ve çekme dayanımı çelikten kat be kat yüksek bir malzemedir ( ~10kat).

İnce bir malzeme olması sebebiyle uygulandığında yapının orjinalindeki estetiği de bozmaz ve kolay uygulanır.

Karbon Fiber malzemesi beton ve çeliğe göre çok daha az miktarda kullanarak güçlendirme sağlanabileceği için uygulamasında daha az enerji harcanır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar

Call Now ButtonHemen Arayın