Pazartesi, Kasım 29, 2021
Ana SayfaBina GüçlendirmeKolon GüçlendirmeKolon Güçlendirme Fiyatı Nedir?

Kolon Güçlendirme Fiyatı Nedir?

Yapıların güçlendirilmesinde en çok üzerinde işlem yapılan taşıyıcı sistem elemanı kolonlar ve temel sistemidir. Bu yazıda betonarme kolonların hangi metot ile nasıl güçlendirilebileceği ve bir adet kolonun güçlendirilme maliyetini inceleyeceğiz.

Deprem yükleri altında binanın taşıyıcı sisteminde yüksek öneme sahip birincil yapı elemanlarıdır. 1999 İzmit Depreminden önce (Kabaca, 1975 deprem yönetmeliğine göre inşa edilen) inşa edilmiş yapılardaki kolon sistemlerinde birazdan değineceğimiz birden çok nedenden dolayı depreme karşı güvenliğinde büyük sorun bulunmaktadır.

Birinci sorun, 1999 depremi öncesi inşa edilen yapılar 1975 deprem yönetmeliğine göre yapılmış olup bu yönetmelikteki donatı etriye aralığı, çapları 2019 deprem yönetmeliğini karşılamamaktadır. Dolayısıyla projeli ve teknik şartnamelere uygun yapılsa da çağdaş yönetmeliğin gerekliliğini sağlamamaktadır.

İkinci sorun, hazır beton teknoloji 99 depremi öncesi yapıların tamamına yakınında kullanılmadığı, hazırlanan beton harçların mukavemetinin ustanın keyfi durumuna bağlı olduğu ve kabuklu deniz kumu kullanılmasıdır.

Bu yapılardan alınan beton karot numunelerinde beton dayanım ortalamaları 10 Mpa altında çıkmaktadır. Konuyu daha basite indirgemek gerekirse yeni yapılan yapıların tasarım  değerinde genelde kullanılan beton tasarım dayanım değeri 30 Mpa ve üstüdür.

Üçüncü sorun, eski yapılarda yeterli su izolasyonu yapılmadığından dolayı temel ve kolonlardaki donatıların tamamına yakınında korozyon tespit edilmektedir. Korozyon, oksitlenme veya pas nedeniyle demirler neredeyse işlevini kaybetmekte, en iyi ihtimalle çap kesitlerinde kayıplar yaşanmaktadır.

Dördüncüsü, alt katta temele bağlanan kolon filizleri üst katlarda eksik veya hatalı bindirme boyları nedeniyle deprem etkisinde güvenliği sağlayamamaktadır. Özellikle eski yapılarda üst katlara doğru kolon kesitleri azaltılması uygulamasında donatıların üst katlara sağlıklı ve aplikasyonuna uygun imal edilmesini engellemiştir.

Beşincisi, kolon donatı demirlerinin nervürlü S420 sınıfında olmayıp düz ve ürün teknik standartlarını belirten sertifikaya sahip olmaması.

Yukarıda beş madde dışında da dükkân katlarında kolonların kesilmesi durumuna hiç değinmek bile istemedik. Tüm bu sorunlu maddeler doğrultusunda 1999 öncesi yapımlı binaların tamamına yakınında ne yazık ki kolonların güçlendirilmesi gerekmektedir. Uygulamada karşımıza çıkan sonuç bu doğrultudadır. Tabi ki bazı istisnalarla karşılaşmadık değil ancak genel durum bu şekildedir.

Peki kolon güçlendirmek için hangi yöntem seçilmeli?

Birinci yöntem betonarme mantolama yöntemi. En sık kullanılan yöntemdir. Temelden en üst kata kadar devam eden bir uygulamadır. Mevcut kolonlara kimyasal dübellerle yeni filizler ankre edilir, etriyelerle kolon sarılır, yeni boy demirler en üst kata kadar birbirine bindirilerek devam eder. Kirişlere denk gelen yerlerde de kirişi kimyasal dübel ile ankrajı yapılır. Mevcut kolon 15-30 cm mertebelerinde kesiti arttırılarak en az C30 sınıflı beton dökülerek imalatı tamamlanır.

Kolon Güçlendirme

İkinci Yöntem çelik lama, köşebent, korniyerlerle kolonların kaynaklı imalatla sarılmasıdır. Çelik elemanlarla da mevcut kolon betonu arasındaki boşluklara da epoksi enjeksiyonu yapılmadır. Bu yöntem de çelik aralık ve kalınlıkları çok değişken olduğundan dolayı örnek fiyat verilememekte. Çok fazla tercih edilmemektedir. Çünkü daha uygun maliyete daha güvenilir diğer yöntemler uygulanabilmektedir.

Üçüncü Yöntem: Kolonların etrafının karbonla güçlendirilmiş polimer FRP kumaş ile sarılarak güçlendirilmesidir. Bu yöntem pratik, hızlı ve ekonomik bir çözümdür. Buna karşın eski yapılarda korozyon oranının yüksekliğinden dolayı yüksek korozyona uğramış kolonlarda uygulanması teknik olarak uygun değildir.  Bu malzemenin uygulanabilirliğine yönetmeliği göre tasarım yapan proje mühendisi karar verecektir.

Betonarme kolon mantolanmasıyla yapılan güçlendirme uygulamasının yaklaşık maliyeti nedir?

Örnek: 50cm x 50cm 3 metre yüksekliğinde bir kolon için hesaplanırsa 6500 – 7000 TL aralığındadır.

Karbon takviyeli polimer sarılarak kolon güçlendirme uygulamasında yaklaşık maliyeti nedir?

Örnek: 50cm x 50cm 3 metre yüksekliğinde bir kolon için tek kat 300gr/m2 karbon kumaş sarım için hesaplanırsa 2500TL – 3000 TL aralığındadır.

Önemle hatırlatılmalıdır ki yaklaşık kolon güçlendirme fiyatları sadece binalarını güçlendirmek isteyenlere, mertebe fiyatları akıllarında oluşması için verilmiştir. Binanın durumuna, çalışma ortamına, artan malzeme ve işçilik maliyetlerine göre bu fiyatlar değişkenlik gösterecektir.

Gerçek fiyata ulaşmak için güçlendirme projesi çizilmesi ve bu projeye göre hesap yapılması gerekmektedir. Sadece kolonlarda yapılacak güçlendirmenin maliyeti düşünülerek bir fiyat arayışına girmek bina sahiplerinin yapabileceği hatalardan biridir. Görsel ya da birkaç karot alınarak yapılan test sonuçlarına göre bölgesel birkaç kolon seçerek uygulama yapılması beklenmemelidir.

Mevcut binadan verilerin toparlanarak bir bina analizinin yapılmasıyla tüm binanın bir deprem altında nasıl bir davranışa sahip olacağının araştırılması daha doğru bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımla beklenen büyük depremlerde can güvenliği sağlanarak bina sakinlerinin emniyetleri en doğru şekilde düşünülmüş olacaktır.

Bu sebeple ön maliyetle bir proje hazırlanmasının alışılması gereken bir yol olduğu unutulmamalıdır. Aksi takdirde büyük bir deprem gelene kadar maliyeti önde tutularak uygun hazırlanmayan projelerle binaların güvenli olduğu düşünülerek acı tablolarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar

Call Now ButtonHemen Arayın